Osvětlení obývacího pokoje: hra světla

Ve velkém obývacím pokoji je nejlepší nainstalovat několik stropních světelných zdrojů, které rozzáří jednotlivé zóny místnosti.

Obecné osvětlení

Instalované na stropě rovnoměrně osvětluje celý interiér. Jeho typ a síla závisí mimo jiné na velikosti a stylu interiéru a barvě stěn.
stůl s notebookem a lampičkou

Bodové osvětlení

Nutné například v koutku pro čtení, u stolu a v rohu s TV. Takové světlo, například lampa u pohovky, také vytváří příjemnou náladu.

Dekorativní osvětlení

Slouží k zobrazení obrazů, výklenků, nábytku, fragmentů stěn. Toto osvětlení nejen, že zdobí, ale také můžete napravit nepříznivé rozměry místnosti.
Obecné světlo rovnoměrně osvětluje celý interiér. Obvykle se jedná o závěsnou lampu (lustr) uprostřed stropu. V malých místnostech takové světlo jistě stačí, ale ve větších místnostech je nejlepší namontovat dvě lampy nebo si vybrat model s několika světelnými zdroji. Namísto tradiční závěsné lampy lze svítidla rovnoměrně rozmístit po celé místnosti. Počet světelných zdrojů a jejich výkon by měl záviset nejen na velikosti místnosti, ale také na barvě stěn. Bílá odráží asi 80 procent světla, naproti tomu, čím je barva tmavší, tím více absorbuje, a tím silnější by mělo být osvětlení. Je důležité, aby v obývacím pokoji s jídelním koutem byla nad stolem lampa. Její světlo by mělo být měkčí a dopadat přímo na pult. Výběr zářivek https://www.lightpark.cz/kompaktni-zarivky/ je opravdu pestrý.
vizualizace obýváku s bodovkami

Sledování TV

Sledování televize ve zcela temné místnosti se pro oči nedoporučuje. Příliš velký kontrast mezi obrazovkou a tmavou stěnou může být kompenzován nízkoenergetickou lampou (přibližně 25 W) nebo LED podsvícenou stěnou. Dobrým řešením je také dekorativní osvětlení namontované na stropě nad televizí.

Čítárna

Příjemný a zdravý odpočinek při čtení bude zajištěn světlem zaměřeným přímo na knihu. Nemělo by být příliš silné (unavené a dráždivé oči) nebo příliš slabé (oslabuje zrak). K osvětlení rohu, ve kterém čteme, lze použít podlahovou nebo stolní lampu, nejlépe s pohyblivým stínidlem, které vám umožní nasměrovat světlo na vybrané místo.