Osvětlení obývacího pokoje: hra světla

Posted on Posted inZboží

Ve velkém obývacím pokoji je nejlepší nainstalovat několik stropních světelných zdrojů, které rozzáří jednotlivé zóny místnosti.

Obecné osvětlení

Instalované na stropě rovnoměrně osvětluje celý interiér. Jeho typ a síla závisí mimo jiné na velikosti a stylu interiéru a barvě stěn.
stůl s notebookem a lampičkou

Bodové osvětlení

Nutné například v koutku pro čtení, u stolu a v rohu s TV. Takové světlo, například lampa u pohovky, také vytváří příjemnou náladu.

Dekorativní osvětlení

Slouží k zobrazení obrazů, výklenků, nábytku, fragmentů stěn. Toto osvětlení nejen, že zdobí, ale také můžete napravit nepříznivé rozměry místnosti.
Obecné světlo rovnoměrně osvětluje celý interiér. Obvykle se jedná o závěsnou lampu (lustr) uprostřed stropu. V malých místnostech takové světlo jistě stačí, ale ve větších místnostech je nejlepší namontovat dvě lampy nebo si vybrat model s několika světelnými zdroji. Namísto tradiční závěsné lampy lze svítidla rovnoměrně rozmístit po celé místnosti. Počet světelných zdrojů a jejich výkon by měl záviset nejen na velikosti místnosti, ale také na barvě stěn. Bílá odráží asi 80 procent světla, naproti tomu, čím je barva tmavší, tím více absorbuje, a tím silnější by mělo být osvětlení. Je důležité, aby v obývacím pokoji s jídelním koutem byla nad stolem lampa. Její světlo by mělo být měkčí a dopadat přímo na pult. Výběr zářivek https://www.lightpark.cz/kompaktni-zarivky/ je opravdu pestrý.
vizualizace obýváku s bodovkami

Sledování TV

Sledování televize ve zcela temné místnosti se pro oči nedoporučuje. Příliš velký kontrast mezi obrazovkou a tmavou stěnou může být kompenzován nízkoenergetickou lampou (přibližně 25 W) nebo LED podsvícenou stěnou. Dobrým řešením je také dekorativní osvětlení namontované na stropě nad televizí.

Čítárna

Příjemný a zdravý odpočinek při čtení bude zajištěn světlem zaměřeným přímo na knihu. Nemělo by být příliš silné (unavené a dráždivé oči) nebo příliš slabé (oslabuje zrak). K osvětlení rohu, ve kterém čteme, lze použít podlahovou nebo stolní lampu, nejlépe s pohyblivým stínidlem, které vám umožní nasměrovat světlo na vybrané místo.