Supermarket, nebo trhy?

Posted on Posted inZboží

Milujete-li zeleninu, uvědomujete si její podstatu pro náš příjem, a chcete opravdovou kvalitu. Samozřejmě, nejlepším způsobem, jak dostat kvalitní potraviny a dobrou cenu, je vlastní produkce. Ti, kteří bydlí na vesnici v domku, mají vyhráno. Zahradničení nestojí tolik peněz, ani při sázení či setí nevynaložíte nějakou velkou námahu. Naopak, parádně si odpočinete venku na vzduchu od každodenního stresu z práce apod.  Bydlíte-li ve městě v bytě, tuhle možnost bohužel nemáte. Ale jestli vlastníte alespoň balkón, či prostorný parapet u okna, můžete si i Vy vypěstovat něco svého, například bylinky, či rajčátka. Pokud jste ale zahradníkem spíš jako ten kozel, jednoduše ji pouze nakupujete.

jablko, sad, farma

To, kde zeleninu koupíme, hraje velikou roli, co se týče kvality. Mnoho lidí upřednostňuje cenovou dostupnost. Tedy raději koupí v supermarketu vše co potřebuje, na jednom místě a za dobrou cenu. To ale neznamená, že zde nemůžete pořídit kvalitní zboží. Zkuste se dívat například na původ potravin. V jedné bedně vidíte krásná, velká rajčata, dovezená ze Španělska za opravdu dobrou cenu. V druhé menší, s občasnými kazy a trochu dražší než ty první, každopádně jsou původem z České republiky. Zkuste sáhnout po těch českých. A proč? Ačkoliv za ně zaplatíte větší obnos, uvědomte si, že než se to rajče dostane z českého pole na pult do obchodu, nebo ze Španělska k nám do obchodu, trvá podstatně méně času. Španělská rajčata tak strávila dlouhou dobu přepravou mezi zeměmi a dost možná nebyla při sklizni ani zralá. Ta zralá by se totiž během cesty mohla zkazit. Při nákupu ve větším obchodě tak čtěte i ta malá písmenka, vyplatí se to.
mrkev, zelenina, košík

Ve většině měst se alespoň jednou do týdne konají farmářské trhy. Ačkoli ani tady Vám nikdo nemůže zaručit prvotřídní kvalitu, obecně je známo, že zde nakoupíte lepší zboží za stejnou, nebo dokonce nižší cenu, než v supermarketu. To záleží na mnoha faktorech. Trhy v Praze budou nejspíš dražší, než trhy ve Znojmě. Je to větší město a farmáři mají vyšší provozní náklady na prodej v hlavním městě, ať už jde o přepravu, pronájem stánku apod. Znojmo je menší a navíc leží na jižní Moravě, oblast, která je více než vhodná pro zemědělství. Je zde tak větší konkurence a zároveň nižší přepravní náklady.