Polypropylen se vyrábí již několik desítek let polymerací propenu za přítomnosti vhodného katalyzátoru, jedná se o jeden z dceřiných produktů mateřské rodiny ethylenů. Tento zčásti krystalický plast se může pochlubit dobrou odolností vůči chemikáliím a rovněž má vynikající mechanické vlastnosti, zejména pevnost v tahu a tlaku. Ročně se vyrobí ve světě zhruba 35 milionů tun polypropylenu.
Polypropylen známe ve dvou základních provedeních, které se od sebe odlišují svými vlastnostmi.
Prvním z nich je ataktický polypropylen. Ten je využíván především jako velmi levný produkt pro následnou výrobu rozličných izolačních tvarovatelných hmot. Jeho struktura je spíše lepkavá, připomíná parafín.
Izotaktický polypropylen je naopak velmi pevný a houževnatý a je využitelný na desítky druhů nejrůznějších výrobků. Nejčastěji se s ním setkáváme ve formě umělých vláken.
Zdravotně nezávadný plast v potravinářském průmyslu
Polypropylen je obecně odolný vůči působení veškerých chemických látek s výjimkou kyseliny dusičné, sloučenin bromu, není odolný vůči benzenu, chloroformu, trichlorethylenu a benzínu.
Výhodou polypropylenu je jeho zdravotní nezávadnost a velmi nízké náklady na výrobu, proto se s ním setkáváme běžně v potravinářském průmyslu. Vyrábí se z něj např. textil (plenkové kalhotky pro děti), návleky, textilní a obalový materiál pro zemědělství, lesnictví a stavebnictví. Dále můžeme uvést dětské hračky, bazény, kuchyňské výrobky a nádobí, kelímky na jogurty, obaly mražených výrobků, a použití najde i v automobilovém průmyslu.
Výhodou je i jeho poměrně hladký a lesklý povrch, pěkný vzhled, odolnost proti UV záření, dobrá tepelná odolnost v rozsahu od -10 do + 90 stupňů celsia, chemická stabilita (nepřijímá cizí pachy) a snadná údržba (dobře se omývá). Polypropylen s úspěchem nahrazuje nerezové nádoby, využívá se i jako materiál pro výrobu skladovacích nádob pro různé tekutiny i sypké materiály.