K čemu jsou půjčky, a jak fungují?

Posted on Posted inEkonomika

Když potřebujeme peníze, a nemáme čas dlouho šetřit, rozezní se nám v hlavě slovo půjčka. Existuje však mnoho druhů a forem půjček, a ty se liší jak dle účelu, možností, podmínek, tak i dle žadatele. Co tedy hledat?

Krátkodobá půjčka v malém měřítku

Když potřebujete půjčit jen nějakou nižší částku, abyste vydrželi do výplaty, a nehladověli, obvykle je základní možností kontokorent. Nemusíte navštěvovat pobočku, ani nikam volat, zkrátka si ze svého běžného účtu vyberete peníze do mínusu, a ty se vám ihned po výplatě strhnout. Abyste mohli kontokorent použít, musíte jej mít povolený a smluvený v bance, kde si vedete svůj účet. Mnoho bankovních institucí pak nabízí možnost vzít si kontokorent na určitou dobu bez placení úroků, nebo jen s menším poplatkem.

kreditní karty v kapse

Na splátky

Na splátky, tedy na leasing, si můžete pořídit spoustu věcí. Například elektrospotřebiče, nebo třeba automobil. Některé obchody poskytují tuto možnost samy, bez využití bankovních služeb, a tak třeba ani nepřeplatíte. Takových je však minimum, a většinou se jedná o předem sjednané bankovní financování, kdy v jednotlivých splátkách platíte i úrok. Jedná se o obvykle nejsnazší způsob, jak si rychle pořídit věc, kterou potřebujete, ale momentálně na ni nemáte našetřeno.

Předschválený úvěr

Máte-li běžný bankovní účet, možná se vám stalo, že vám pracovník banky nabízel předschválený úvěr. Ty bývají v různých výších, někdy třeba až do 600 000Kč, a jelikož jsou předschváleny, jejich získání není tak náročné. Nevýhodou však bývá obvykle vysoký úrok.

muž na lavičce

Podnikatelský úvěr

Podnikatelský úvěr, nebo-li hypotéku pro podnikatele nabízejí jak bankovní, tak i nebankovní společnosti. Tento úvěr je určen pouze k financování podnikání, a nejvýhodnější je formou americké hypotéky. U nebankovních společností jej lze získat snadno, a to bez dokládání příjmů, či s tolerancí záznamů v registrech.

Hypotéka

Chcete-li si pořídit nemovitost, pozemek, či financovat rekonstrukci, ideální je požádat o hypotéku, kdy dostanete nižší úrok, a lepší podmínky. Potíží však je, že na hypotéku dnes v bance dosáhne málokdo, a tak je jediným řešením pro většinu lidí zažádat i o tento úvěr u nebankovní společnosti.