Veřejná doprava

Posted on Posted inSlužby

Existuje několik způsobů, s tím několik prostředků, které umožní lidem využít službu dopravy z místa A na místo B. Není na tom nic těžkého, zejména pro pasažéra, který pouze nastoupí na místě, kde se nachází, vystoupí poté nejblíže svému cíli. K tomu, abyste legálně používali vybraný prostředek potřebujete jakýkoliv druh jízdenky, tím myslím ten, který odpovídá pravidlům určeného dopravního podniku.
londýnský double decker
V Praze se může využít jak Lítačka, tak i elektronická jízdenka, kterou obdržíte do svého mobilního telefonu a operátor vám přičte peníze k vašemu nedoplatku na služby. Samozřejmě je zde i možnost koupě klasické papírové jízdenky, tak můžete učinit v automatech, které se ve větším počtu nachází snad u každé zastávky, dokonce v každé zastávce metra, přístroje jsou umístěny i ve většině tramvají i trolejbusů. Papírové jízdenky lze zakoupit i v trafikách.
Nabízené tarify jsou na 30 minut, za to zaplatíte 24KČ, poté 90 min, to stojí 36KČ. To jsou takové nejčastější tarify užívané lidmi, kteří nebydlí v Praze. Výhodná je rovněž celodenní jízdenka, ale tu doporučuji zakoupit v případě, že víte, že budete hodně jezdit. Zkrátka si spočtěte, co vám vyjde finančně nejlépe, abyste neutratili zbytečně moc peněz. Pro místní je asi nejlepší jakási podoba jízdenek, kterou nazýváme Lítačka, tu si předplatíte na určitou dobu a nemusíte se starat v podstatě o nic, jen si samovolně jezdíte. Myslím, že místní znají mnoho různých způsobů a jízdenek, které se vyplatí používat.
lidé v autobuse
Zatímco v hlavním městě tvoří PID (Pražská integrovaná doprava) metro, tramvaje, trolejbusy i klasické autobusy, v ostatních městech není takový hojný výběr. V krajských městech jsou linky MHD poměrně často frekventované, dalo by se říct, že jezdí každou chvíli. V menších obcích tomu již tak není. Zkrátka je velmi důležité si uvědomit, v jakém městě se nacházíte a individuálně si zjistit, jakým způsobem funguje tamní doprava. Pro zajímavost doplňuji informaci, že v Česku se můžete svézt již zmiňovaným trolejbusem ve 14 městech, mezi které patří Brno, Otrokovice (Zlín), České Budějovice, Pardubice, Hradec Králové, Jirkov (Chomutov), Opava, Ostrava, Mariánské Lázně, Jihlava, Teplice i Ústí nad Labem.