Místo, kde najdeš štěstí i smůlu zároveň.

Posted on Posted inInternet

Těžko si dnes umí kdokoli z nás představit svět bez internetu. Celosvětová síť, která doslova boří hranice i jakákoli jiná omezení. Vždyť komunikace na druhý konec zeměkoule je otázka prakticky pár vteřin a jazyková bariéra se dá řešit překladačem. A výhod a předností bychom našli bezpočet, internet, doslova každodenní nutnost drtivé většiny z nás. A mladší generace jen nevěřícně kroutí hlavou, jak mohli jejich rodiče a prarodiče žít bez tohoto společníka.

světová síť

Dobrý sluha, ale zlý pán, říkávalo se o ohni. A varování více než výstižné, kdy lidé toto brali smrtelně vážně. Ale neplatí to samé i pro výše zmíněný internet?

Jistě, každý hledá jen to, co ho zajímá, nehádám se, ale systém cílených reklam a propracovanost dezinformačních webů je čím dál dokonalejší. A přiznejme si, že jsme zlenivěli při ověřování si informací, které jsou nám předkládány. Je pro nás přece daleko jednodušší věřit tomu, co právě píše internet. A sociální sítě jsou toho krásným důkazem. Vždy se bavím nad komentáři účastníků toho, či onoho příspěvku.  Zápal a rozhořčení jsou doslova cítit z každého písmena komentujícího, a přitom je kolikrát snadnější způsob, otevřít si dvě, či tři, nezávislé stránky a zjistit, že jakákoli reakce na popudlivý příspěvek je zcela zbytečná. Ale ano, každý má právo na svůj názor a svobodu slova. Jen je někdy potřeba používat hlavu!

A v tom je právě síla internetu, že dokáže zcela jednoduchou formou kohokoli vynést do výšin popularity, anebo naopak (a to je cesta daleko rychlejší), vláčet jeho jméno bahnem nenávisti.

pravda na internetu

Čemu ale věřit a čemu ne? Informací je na internetu opravdu víc než dost a je pravdou, že i ověřené a zdánlivě vypadající stránky serióznosti mohou napáchat stejné škody. A obzvláště v dnešní probíhající krizi je to více než důležité. Je až s podivem a s jakýmsi mrazivým „obdivem“, v čem všem se skrývá síla internetu. Válečná krize na Ukrajině a propaganda ruského agresora je jakýmsi novým druhem ofenzivního boje. Neskutečná tragédie, která se odehrává doslova jen pár kilometrů od nás, kde lidskost ze strany útočící strany už dávno vzala za své. Jasné a zcela nezvratné důkazy o válečných, až teroristických zločinech na nevinných civilistech, hned z několika nezávislých zdrojů a stejně se najdou cesty a příspěvky, kterou tuto skutečnost obracejí naruby. A co mě osobně nahání husí kůži je fakt, že se najdou jedinci, kteří věří těmto dezinformacím.

Internet není jen místo, kde je vše zalito sluncem a nejsou v něm příběhy se šťastným koncem. Internet není pohádka pro všechny, kde si každý najde svůj ostrov klidu a bezpečí. Internet je především o zdravém lidském rozumu. Internet by měl být hlavně o vás. O tom, jaký je váš pohled na svět, ale hlavně o tom, jaký svět chcete mít.