Jak si vyrobit vánoční výzdobu

Posted on Posted inNezařazené

K vánocům neodmyslitelně patří výzdoba interiéru, oken, parapetů a dveří. Vánoce jsou obdobím, kdy můžete popustit uzdu vaší fantazii a vykouzlit jedinečné aranžmá, které nebude mít nikdo jiný. S trochou šikovnosti to zvládne skoro každý. Jestliže se chystáte tvořit, měli byste být vybaveni pomůckami pro aranžování. Základem jsou zahradnické nůžky na stříhání větviček z chvojí, tavná pistole se silikonem na přilepení materiálu a aranžérský drát. Dále budete potřebovat štípací kleště a nůžky na ustřižení stužky.
aranžování květin
 
Příroda poskytuje mnoho dostupného materiálu, který si můžete zdarma nasbírat.Použijte šišky, větvičky z modřínu s malými šiškami, na podzim sebrané ořechy, šípky, cesmínu a hlavně různé druhy chvojí. Osvědčený je tis, túje, borovice či jedle, které neopadávají a dlouho vydrží.  Používá se i jmelí, které se kupuje. Jeho sběr je náročný, roste v korunách stromů. Vhodná jsou sušená jablka, pomeranče, badyán a celá skořice.
 šišky na svícnu

  • Už při vstupu do bytu nebo domu by nás měl vítat věnec z chvojí. Potřebujete na něj slámový korpus, který koupíte v květinářství. Nesmí chybět chvojí, drát a materiál na dozdobení.Hodí se různé druhy chvojí, věnec bude vypadat zajímavěji. Nastříhejte je na délku 10 cm, přikládejte po více kusech a omotávejte drátem okolo korpusu. Na věnci budou dobře vypadat šišky. Navažte každou z nich na drát a nepravidelně je tam vpíchněte. Dozdobte ho mašlí z juty a přilepte tavnou pistolí nasušené citrusy. Nezapomeňte udělat zezadu očko z drátu na pověšení.

 

  • I parapety si zaslouží výzdobu do truhlíků.Úplně stačí, když je naplníte zeminou ze záhonů a napícháte do nich chvojí. Existují i nažloutlé druhy tújí, které se tam budou skvěle vyjímat. Aranžmá můžete doplnit větvičkami, na kterých zůstaly drobné červené plody i přes zimu.

 
Nebojte se zapojit do aranžování i děti. Jenom buďte opatrní, když budete pracovat s tavnou pistolí. Horký silikon dokáže nepříjemně popálit a tak jim s tím raději pomozte. V rukou dospělých přeci jenom nenapáchá tolik škody.