Typy karoserií

Posted on Posted inMoto

Některé typy karoserií zná každý. Typickým příkladem je kombi, sedan, hatchback. Jiné jsou vzácnější a známé snad jenom pro jejich majitele či odborníky. Zde je několik druhů:

·         Sedan

Je znám také pod názvy saloon, berlina nebo turismo. Jedná se o konstrukci čtyřdveřovou a uzavřenou. Záď auta je stupňovitá a mívá dvě řady sedadel. Používá se u aut vyšších tříd, například Škoda Superb.
džíp ve vodě

·         Liftback

Konstrukce je zde opět uzavřená čtyřdveřová, má šikmou výklopnou záď a dvě řady sedadel. Liší se tím, že se dveře otevírají i se zadním oknem. Největší výhodou je snadný přístup do kufru. Příkladem je Škoda Octavia – liftback.

·         Hatchback

Zde je konstrukce dvou nebo čtyřdveřová, uzavřená se šikmou zádí a dvěma řadami sedadel. Oproti liftbacku je záď lomena ještě větším úhlem a je kratší. Používá se pro vozy nižších tříd, například Škoda Fabia (typ hatchback).

·         Limuzína

Opět se jedná o uzavřenou konstrukci, která je ale čtyř nebo šestidveřová. Mívá dvě nebo i více řad sedadel, přičemž první řada je od těch dalších oddělena mezistěnou, která někdy mívá stahovací okno. Zadní sedadla mohou být umístěné proti sobě. Zástupcem této skupiny je například Cadillac DTS.
růžová limuzína

·         Kombi

Tato tří nebo pětidveřová karoserie je typická svým zvětšeným úložným prostorem. Má dvě až tři řady sedadel, přičemž zadní se dají sklopit či úplně vyjmout. Vyznačuje se protaženou střechou až do zadní části vozu. Zástupcem je Škoda Octavia Combi.

·         MPV

Tato varianta bývá pětidveřová a mívá zvětšený vnitřní prostor díky zvýšené střeše. Má dvě až tři řady sedadel, které bývají posazeny výš než v běžném autu. Příkladem je VW Touran.

·         Van

Van je podobný MPV, ale bývá ještě prostornější. Sem patří třeba Fiat Scudo.

·         SUV

Bývá odvozen od kombíků, ale jedná se o auta do lehčího terénu a na silnici. Mají upravený podvozek, jsou vyšší a mají pohon na všechna kola. Typickým zástupcem je SUV – Audi Q7.

·         CUV

Obsahuje prvky MPV a SUV. Je známý také pod názvem crossover a je určen do lehčího terénu a na silnice. Patří sem Ford Edge.

·         Offroad

Má pohon na všechna kola a robustní vysokou konstrukci, která mu umožňuje pohyb v těžkém terénu. Bývá nazýván také jako jeep, známým zástupcem je Suzuki Jimny.

·         Pick-Up

Má uzavřenou kabinu, která je oddělená od nákladového prostoru, jenž je otevřený. Patří sem Toyota Tundra.

·         Kabriolet

Jedná se o dvoudveřovou otevřenou konstrukci, někdy také čtyřdveřovou. Je to vlastně luxusnější roadster. Zástupcem je Porsche 911 Carrera.

·         Roadster

Bývá obvykle dvoudveřový, někdy i bez dveří. Má dvoumístnou otevřenou karosérii bez bočních oken.