Co nám přináší americká hypotéka

Posted on Posted inEkonomika

Snem asi každého nejen mladého člověka je mít vlastní bydlení, ať už dům či byt. A není divu, koneckonců bydlení ve vlastním má spoustu výhod. Především se nemusíte bát, zda vám majitel prodlouží smlouvu. Navíc nemusíte měsíčně někomu platit za to, že můžete de facto používat jeho majetek.

Avšak zdaleka ne všichni na tento sen dosáhnou. Na vině je především cena nemovitostí, která je poměrně vysoká. To je způsobeno tím, že se jedná o omezenou komoditu (přeci jen, stavební plochy jsou omezené), která je navíc velmi žádaná. Díky tomu je tedy cena taková, že si ji mnoho lidí zkrátka nemůže dovolit, tedy pokud jim rodiče k tomuto účelu již od dětství nespořili, buď do šuplíku, nebo prostřednictvím některého z mnoha typů stavebního spoření.

hypoteka4

Ani ti lidé, kteří neměli tak prozíravé rodiče, však nejsou bez šance. Řešením pro ně může být hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Je poskytována jak bankovními, tak nebankovními společnostmi.

Ty mají v nabídce rozdílné typy produktů, které se liší ani ne tak svým účelem, tedy poskytnutím peněz, nýbrž výší úroků a jiných poplatků a také podmínkami, které musí žadatel splnit, aby mu byla hypotéka schválena.

hypoteka6

Jednou z těch novějších je pak americká hypotéka. Ta je poskytována nebankovními společnostmi. Ve Spojených státech Amerických, odkud k nám přišla, se jedná o běžný způsob financování bydlení. U nás se však doposud jedná o novinku, která si teprve hledá místo na našem trhu.

Její výhoda spočívá především v tom, že zde není potřeba ručitel. To ji dělá vhodnou pro lidi, kteří nechtějí nebo nemají nikoho, koho by mohli o tuto službu požádat. Koneckonců všichni víme, že zatahovat rodinu či přátele do svých finančních transakcí málokdy končí dobře.

Ovšem tato výhoda má samozřejmě i svou cenu. Tou je fakt, že se ručí předmětnou nemovitostí. Ta je až do úplného zaplacení celé částky, včetně všech úroků a poplatků, majetkem firmy, která peníze poskytla, ač dlužník ji samozřejmě může běžně užívat. Zda to za to stojí, je na zvážení každého z nás.